Kategorie: Wszystkie | ASUL | forma | materiał | miasto
RSS
poniedziałek, 25 stycznia 2010
Stare Polesie

Najpierw o samej nazwie osiedla: "Stare Polesie" czy "Wiązowa"? Pytanie o tyle ważne, o ile nazwa tworzy tożsamość dzielnicy (będę używał tego słowa nie w sensie administracyjnym, lecz jako odpowiednik sąsiedztwa, okolicy), której póki co w zasadzie nie ma. A jeśli jest, to szczątkowa.

Odkąd tu mieszkam, czyli od paru lat, nie spotkałem nikogo (wcześniej zresztą też nie) kto mówiłby o Starym Polesiu "Wiązowa". Inna sprawa, że nie spotkałem także nikogo, kto by mówiąc o swoim miejscu zamieszkania powiedział, że mieszka na Starym Polesiu - raczej: mieszkam na Gdańskiej, na Próchnika, w Centrum, niedaleko Centrum i tym podobne. Czyli wygląda na to, że mało kto identyfikuje się ze Starym Polesiem. No, może trochę przesadzam - gdybym wliczył ludzi, z którym rozmawiałem w internecie, te pewnie paru by się znalazło.

Dlaczego jednak Stare Polesie a nie Wiązowa? Bo raz, że dziś administracyjnie jest osiedle Stare Polesie, a dwa że jednak ktoś się ze Starym Polesiem identyfikuje: kibole. I o ile marna to jest rekomendacja, to jednak, zakładając, że kibole to autochtoni, są oni tutaj zakorzenieni dosyć głęboko i jeśli oni mówią Stare Polesie, to znaczy, że z domów, z podwórka czy ulicy właśnie tę nazwę wynieśli. Nawet jeśli ona historycznie słabo jest zamocowana.

 

00:21, miejskie_narty
Link Komentarze (7) »
1 ... 11 , 12 , 13